Strona główna - Kronika

Kronika  Warsztaty - Głodny wiedzy? Ruszaj do muzeum!


Zapraszamy entuzjastów świata dinozaurów w wieku od 6-10 lat na  warsztaty poświęcone paleontologii. Cykl składa się z 3 spotkań w sobotnie popołudnia (godz. 12:30-14:30), każde spotkanie poświęcone jest innym, fascynującym zagadnieniom.

Koszt uczestnictwa w spotkaniu w cenie biletu do muzeum. Obowiązują zapisy (ola1989@gmail.com lub w muzeum), maksymalna ilość uczestników 20 osób. Uczestnicy pierwszego spotkania mają pierwszeństwo w zapisach na kolejne części warsztatów.

Ostatnie spotkania: 14.09., 21.09. i 28.09.2013 r.

1 spotkanie - Kim jest paleontolog?
Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z zawodem paleontologa, dowiedzą się jakich narzędzi używa on podczas wykopalisk oraz jakie rodzaje skamieniałości może za ich pomocą znaleźć. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję dotknąć oraz zbadać za pomocą specjalistycznych przyrządów wyjątkowe znaleziska niepokazywane do tej pory w naszym muzeum.

2 spotkanie - Wyruszamy na wykopaliska!
W tej części warsztatów razem z Polskimi naukowcami wybierzemy się na wędrówkę do miejsc, gdzie odnaleziono zwierzęta zamieszkujące nasze muzeum. Sprawdzimy skąd pochodzi dziadek dinozaurów, czy Smok Wawelski faktycznie jest tylko legendą oraz czy samodzielne przeprowadzenie wykopalisk i rekonstrukcja szkieletu to faktycznie łatwe zadanie.

3 spotkanie - Czy dinozaury faktycznie wyginęły…
Ostatnie spotkanie poświęcone jest ostatnim chwilom dinozaurów na Ziemi. Spróbujemy ustalić co było przyczyną ich wymarcia i czy faktycznie zniknęły na dobre z naszej planety. Puścimy wodze fantazji wcielając się w role współczesnych Flinstonów i wykorzystamy               zdobytą wcześniej wiedzę w zajęciach plastycznych.

 


>> czytaj więcej: Regulamin warsztatów   

Dnia 18 maja 2013 odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Odwiedziło nas 3 000 gości. Dziękujemy za wzięcie udziału w naszych atrakcjach i zapraszamy za rok!

Program 2013:
1. Mikroświat skamieniałości - prezentacja mikroskamieniałości pod mikroskopem. Możliwość zobaczenia struktur i organizmów, których nie można zobaczyć gołym okiem.
2. Paleontologiczne zgaduj zgadula - uczestnicy musieli zgadnąć za pomocą dotyku z jakim prehistorycznym zwierzęciem mają do czynienia.
3. Dinopanorama - tworzenie panoramy mezozoicznego świata na dużym zwoju papieru.
4. Kopalne bestie z terenu Polski - projekcja filmów na temat ostatnich odkryć polskich paleontologów.
5. Smoki kontra dinozaury - pokaz multimedialny przedstawiający popularne legendy z Polski i ze świata i co na ten temat mówi nauka. Czy potwór z Loch Ness naprawdę istnieje? Co wiemy o smoku wawelskim?
6. Stwórz sobie własnego dinozaura - otwarte warsztaty origami z dinozaurami.

Komiks w prezencie - dla pierwszych 500 uczestników rozdaliśmy komiks o dinozaurach z naszego Muzeum.

W dniu 1 maja 2013 r. w Lisowicach odbył się II Ogólnopolski Bieg "Tropami Śląskich Dinozaurów". Zachęcamy do wzięcia udziału w tej imprezie.                                                                                                                       >> więcej

      
                                                          
 

Dnia 9 marca 2013 r. odbyła się kolejna Debata Muzeum Ewolucji:

 

Tempo ewolucji- stałe czy zmienne? Od czego zależy i jak je mierzyć?


                                                                                >> więcej

20 lutego 2013  w ramach serii wykładów im. Romana Kozłowskiego dr Andrzej Kaim (Instytut Paleobiologii PAN) wygłosił wykład
Życie po ciemnej stronie Ziemi: dzisiejsze i kopalne ekosystemy chemosyntetyczne z głębi oceanicznych
W ramach akcji Zima w mieście w Muzeum Ewolucji odbywały się zajęcia Ferie z dinozaurem!
Codziennie od wtorku do piątku w dniach 29.01-08.02. 2013 w godz. 12.00 - 13.00 pokazy filmów o historii życia na Ziemi i przyrodzie Polski. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.

Repertuar:
29.01. Podwójne życie skał, Eksplozja życia
30.01. Życie wychodzi na ląd, Imperium gadów
31.01. Nowy świat, Epoka lodowcowa
01.02. Klimatyczna ruletka, Gigantyczny mur
05.02. Zielony świat, Wodny świat
06.02. Niespokojny żywot morza, Ku przyszłości
07.02. Podwójne życie skał, Eksplozja życia
08.02. Życie wychodzi na ląd, Imperium gadów


Dnia 19 stycznia 2013 r. odbyła się Debata Muzeum Ewolucji:

 

Brakujące ogniwa ewolucji. Czym są i jak je rozumieć?                                                                     >> więcej


W grudniu i styczniu odbyły się 2 cykle warsztatów poświęconych paleontologii:
Głodny wiedzy? Ruszaj do muzeum!


1 spotkanie - Kim jest paleontolog?
Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z zawodem paleontologa, dowiedzą się jakich narzędzi używa on podczas wykopalisk oraz jakie rodzaje skamieniałości może za ich pomocą znaleźć. Uczestnicy warsztatów mieli okazję dotknąć oraz zbadać za pomocą specjalistycznych przyrządów wyjątkowe znaleziska niepokazywane do tej pory w naszym muzeum.

2 spotkanie - Wyruszamy na wykopaliska!
W tej części warsztatów razem z Polskimi naukowcami wybraliśmy się na wędrówkę do miejsc gdzie odnaleziono zwierzęta zamieszkujące nasze muzeum. Sprawdzimy skąd pochodzi dziadek dinozaurów, czy Smok Wawelski faktycznie jest tylko legendą oraz czy samodzielne przeprowadzenie wykopalisk i rekonstrukcja szkieletu to faktycznie łatwe zadanie.

3 spotkanie - Czy dinozaury faktycznie wyginęły…
Ostatnie spotkanie poświęcone było ostatnim chwilom dinozaurów na Ziemi. Próbowaliśmy ustalić co było przyczyną ich wymarcia i czy faktycznie zniknęły na dobre z naszej planety. Puściliśmy wodze fantazji wcielając się w role współczesnych Flinstonów i wykorzystamy zdobytą wcześniej wiedzę w zajęciach plastycznych.Debaty Muzeum Ewolucji i National Geographic Polska:

Fenomen ewolucji. Czy dzisiejsze organizmy ewoluują?

6 października 2012, godzina 11:00

Katastrofa dinozaurów. Dlaczego „wielkie wymieranie” ominęło niektóre gatunki zwierząt?

10 listopada 2012, godzina 11:00                                                           >> więcej


 
Dnia 19 maja 2012 Muzeum Ewolucji ponownie wzięło udział w Nocy Muzeów.

Odwiedziło nas 2500 zwiedzających.
Zapraszamy ponownie w 2013 roku.Dnia 12 maja 2012 Muzeum Ewolucji wzięło udział w Pikniku Naukowym organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tematem pikniku była „Energia”. Prezentacja Muzeum Ewolucji dotyczyła gazu łupkowego.                                                         
Karatau9 stycznia 2012 roku w Muzeum Ewolucji odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej "Tajemnica pra-pióra z Kazachstanu".

STRONĘ PRZYGOTOWALI:
Agnieszka Kapuścińska i Marcin Machalski
WYKORZYSTANO MATERIAŁY: Karola Sabatha,
Jolanty Kobylińskiej, Oli Hołdy-Michalskiej, Ewy Machalskiej,
Ewy Jachowskiej, Magi Korbel oraz archiwalia IP PAN